Novinky

A co tento týden přitáhlo aukci: dar od Klimta, malého prince a šokujícího nahého

Na nadcházející aukci, která bude pořádat aukční domy Dorotheum, Artcurial a Sotheby's, budou mimo jiné prezentovány tři partie s netriviální historií. Zajímavý dárek Gustava Klimta, dojemná kresba Malého prince a jedna podmanivá, ale skandální „nahá“ - jaká je přitažlivost těchto pokladů a jaká je počáteční cena?

Náhrdelník - dar Klimta

Kde: Dorotheum, Vídeň, 13. června 2016
Aukce: Secese, umění a řemesla XX století
Odhad: 60 - 80 tisíc eur

Popis: Stříbrný náhrdelník 1906 navržený nikým jiným než Koloman Moser, vytvořený ve vídeňských dílnách. Délka příslušenství cca 70 cm byla určena pro montáž spojky.
Jaká je intriky: rakouský umělec Gustav Klimt představil tuto cetku své múze a své milované Emilie Flegeové. Je známo, že jí během svého života představoval alespoň tucet šperků. Flöge měl úzké vztahy s vídeňskými dílnami, například její módní salon vyzdobili Josef Hoffman a Koloman Moser.

Emilia Fløge ve věku sedmnácti let Gustav Klimt1891

Kresba de Saint-Exupery

Kde: Artcurial, Paříž, 31. května 2016
Aukce: Knihy a rukopisy
Odhad: 50 - 60 tisíc eurOriginální akvarel ilustrace Antoine de Saint-Exupery. Foto: ArtcurialDescription: Rukopisná kresba Antoina de Saint-Exupéryho k jeho nejslavnějšímu románu Malý princ. Okr, akvarelAkvarel (z italštiny "Aquarello") je známá technika kreslení vodou ředitelnými barvami, vynalezená v článku III. v Číně. Barvy vodové barvy se po rozpuštění ve vodě stávají transparentními, a proto při aplikaci na zrnitý papír vypadá obraz vzdušně a tence. Na rozdíl od olejomaleb, akvarely nemají texturální tahy, čtěte dále tužku na list papíru o rozměrech 27,9 × 21,4 cm v původním rámečku, co je intrikou: kresby knihy nejsou o nic méně známé než text - často je kresba postavena kolem obrázků. Antoine de Saint-Exupery pracoval na práci v roce 1942 v New Yorku, viděl tam světlo o rok později. Předpokládá se, že prototyp malého prince byl syn filozofa Charlese de Konink. Po vydání knihy autor předal rukopis a náčrtky své přítelkyni Sylvii Hamiltonové; oni jsou nyní v knihovně a Morgan muzeu v New Yorku. Kresba připravená k dražbě zobrazuje Malý princ, putující dunami. Toto je ilustrace pasáže z kapitoly XXVI:
„Té noci jsem si nevšiml, jak odešel. Ticho vyklouzl ven. Když jsem ho konečně chytil, udělal rychlý a rozhodný krok.
"Ach, to jsi ty ..." řekl jen.
A vzal mě za ruku. Ale něco ho znepokojilo.
Mlčel jsem.
- Vidíte ... je to velmi daleko. Mé tělo je příliš těžké. Nemůžu to odnést.
Mlčel jsem.
Mlčel jsem.
Ztratil trochu ducha. Ale ještě se snažil:
Mlčel jsem.
- Přemýšlejte, jak zábavné! Budete mít pět set miliónů zvonů a já budu mít pět set milionů pramenů ... "

Skandální obraz Gervais

Kde: Sotheby's, Londýn, 25. května 2016
Aukce: Evropská malba XIX století
Odhad: 510 - 760 tisíc eurGervais byl inspirován básní Alfreda de Musset, ale on přenesl hrdiny do moderní Paříže. Foto: Sotheby'sDescription: autorova replika malby Henriho Gervaise Rolla (c. 1884); olej na plátně, 86 × 108,5 cm; soukromá sbírkaČím je intriky: originál malby „Rolla“ (nyní v Orsayově muzeu) přinesl 26letému Henriu Gervaisovi velký úspěch, stal se jeho nejslavnějším dílem a ikonou francouzského umění 19. století. Plátno bylo staženo ze salónu z roku 1878 "kvůli nemorálnosti". Po tři měsíce byla vystavena na veřejnosti v galerii pařížského dealera, kde se řada lidí, kteří chtěli vidět, „natáhla až k opeře“. Autorova kopie, s největší pravděpodobností, byla napsána na příkaz určitého sběratele, který se chtěl připojit ke skandálu.
Gervais byl inspirován titulní báseň Alfreda de Musset v 1833. Její hrdina, buržoazní z bohaté rodiny Jacquese Rolly, se rozhodl strávit poslední noc s kurtizánkou Marionovou poté, co promrhal své bohatství. Na obrázku je druhý den ráno: muž se na okamžik zastavil v myšlenkách, než spáchal sebevraždu a vyskočil z okna.Absinthe (V kavárně) Edgar Degas1873, 92 × 68,5 cmThe tělo Mariona autor napsal od herečky Ellen André, která byla modelem Renoir, Manet a Degas (například, můžete ji vidět na obrázku Degas "Absinthe"). Nicméně, na žádost modelu, Gervais vylíčil courtesan s tváří jiné ženy, podle oficiálních stránek Dorothea, Artcurial a Sotheby je, stejně jako artdaily.com